Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search

November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Calendar Calendar

Keywords

prezimena  perisic  poreklo  radonji  

Affiliates
free forum

20 godina MRTAV COVJEK ISTAKNUO PRETENDENSTVO NA VLAST CRNE GORE- procitajte pazljivo i recite mi jesam li ja ovo lud?

Go down

20 godina MRTAV COVJEK ISTAKNUO PRETENDENSTVO NA VLAST CRNE GORE- procitajte pazljivo i recite mi jesam li ja ovo lud?

Post  sveznalica on Mon Jul 14, 2008 4:27 am

(Iz knjige "Memoari sa Balkana" 1858.-1878. Martin Djurdjevic (Politicki pristav) stampano u Sarajevu 1910.god.)

Uz episkopa Petrovica stajao je a latere civilni guvernator iz Radonica koljena.Godine 1832. vladao je episkop Rade,pjesnik, a tog vremena je bio civilni guvernatur Vuk Radonic.Vladiki Radi NIJE SE SVIDJAO Vuk Radonic, te ga dade zatvoriti i protjerati iz Crne Gore.....GDJE JE UMRO 29.MAJA 1832.GOD. U KOTORU OD POSLIJEDICA MUCENJA U CETINJSKOJ 'GUVERNADURICI'.
Danilo Petrovic nije bio vladika niti svecenik.ON JE SNOVAO UCINITI PREVRAT u Crnoj Gori, te stoga ode potajno u Petrograd,da od ruskog cara trazi potporu.....
Na trgu u Cetinju imade murva.Pod ovom murvom a nasred trga U GODINI 1851. sazva Danilo narod Cetinjski........procita ukaz ruskog cara,kojim se ukida episkopska vlast i Danilo postaje prvim knezom Crnegore. Istodobno Danilo Crnogorcima zaprijeti da ce odmah SVAKOGA POSJECI KOJI MU SE NE BI POKORIO......Episkop pako, popovi i CIVILNI GUBERNATUR uskomesase se, kad to cuse, te s htjedose zestoko oguprijeti tome Danilovu prevratu; NU DANILO BIJASE OKRETAN I STADE STRIJELATI PROTIVNIKE, te tako brzo utisa vrevu.
OD TOGA VREMENA PROTJERANI CIVILNI GUVERNATOR VUK RADONIC I NJEGOVI POTOMCI ISTAKNUSE PRETENDENSTVO NA KNEZEVSKO PRIJESTOLJE CRNE GORE I BRDA.....(Vuk Radonjic umro 1832., pa ubijen ispod murve na Cetinju 1851., a poslije toga istaknuo pretendenstvo na vlast?)
sveznalica
Admin
Admin

View user profile

Back to top Go down

Back to top